Fotografia Ślubna

Foto wesela

W powietrzu i w wodzie…

W powietrzu, w wodzie, na rowerze, na dachu chińskiego drapacza chmur… To tylko jedna z wielu, wcale nie najbardziej oryginalnych koncepcji, o jakich marzą młode pary, myśląc swoich ślubnych zdjęciach. Nie zaskakują już zdjęcia Młodych Par skaczących ze spadochronu czy nurkujących w Oceanie. Nie zaskakuje już właściwie nic. Nic, poza…prostotą i „normalnością”. Wydaje się bowiem, że każda lub większość Młodych Par stawia dziś na oryginalność. Oryginalność za wszelką cenę, w znaczeniu przenośnym i dosłownym. Bo „sesja w chmurach” oczywiście kosztuje…
Bywa, że Pary Młode tak bardzo chcą się wyróżnić, że czasem zupełnie tracą wyczucie i dystans. Słynny stał się przypadek amerykańskiej Panny Młodej, która o mały włos, a ślubną sesję przypłaciłaby życiem – gdy wyskoczyła z jachtu, w ciężkiej sukni, do wody. Mokra suknia zaczęła ciągnąć Pannę Młodą
w dół i tylko cud sprawił, że Pan Młody, tuż po ślubie, nie został młodym wdowcem. Co bardziej szokujące, pytana o to, czy powtórzyłaby tę sesję, powiedziała: Tak.
Oczywiście trudno dziwić się, że Młode Pary chcą się wyróżnić, a po latach z przyjemnością wspominać zaklętą w zdjęciach, szaloną młodość i przeszłość. Byle tylko była to ich – szalona, lecz nie sztucznie i głupio wykreowana przeszłość.

Kolorowe czy czarno-białe?

Kolorowe czy czarno-białe? To dylemat, z którym zdarza się spotykać Parom Młodych, gdy stają przed wyborem ślubnych zdjęć. Jak powinna brzmieć ich odpowiedź?
Przyglądając się temu, co dziś najczęściej proponują zakłady fotograficzne i co sugerują media, łatwo dostrzec, że dominują zdjęcia czarno-białe, uchodzące za bardziej romantyczne, wyrafinowane i takie, które lepiej, sugestywniej i piękniej podkreślają subtelność pierwszych, małżeńskich chwil. Czy aby na pewno? Czy jest to tylko, nic innego, jak moda?
Oczywiście dziś, gdy zdjęcia wykonuje się cyfrowo, kwestia „kolorowe” czy „czarno-białe” jest umowna. Te same zdjęcia możemy przecież otrzymać i w jednej, i w drugiej wersji. A nawet wielu, wielu innych nie tylko pod względem kolorystyki, ale i formatu itd. Najczęściej jednak chcemy mieć jeden, reprezentacyjny, główny pakiet ślubnych zdjęć. Tych, które umieścimy w albumach czy w ramkach, i którymi najczęściej będziemy chwalić się innym.
Jakimi? Kolorowymi? Czarno-białym?
A może by tak odejść od obowiązującego kanonu i zdecydować się na zdjęcia kolorowe, które, wbrew powszechnej opinii, wcale nie muszą ocierać się o kicz? Więcej nawet – ilekroć na nie spojrzymy, wróci do nas ten szczęśliwy, niezwykły dzień. Niezwykły w całej okazałości jego atmosfery, uczuć i…barw.

Zdjęcia ślubne – ile kosztują?

Ślub ślubowi nierówny. Choć zawsze kosztowny. A każda kolejna składowa tego przedsięwzięcia, bardziej i dotkliwiej obciąża nasz budżet. Sala, stroje, kwiaty, katering czy wreszcie ślubne zdjęcia – lista wydatków zdaje nie ma końca. No własnie – ile kosztują ślubne zdjęcia?
Parafrazując autora tego tekstu: zdjęcia zdjęciom nierówne. Więcej nawet – jeśli jest to element, na którym przesadnie nam nie zależy, możemy mieć zdjęcia za darmo. Możemy – teoretycznie, bo zdarza się to nader rzadko – obyć się bez poślubnej sesji, i poprzestać na zdjęciach z samej imprezy. Lub o zrobienie owej sesji poprosić kogokolwiek – kreatywnego krewnego, znajomego. A potem wydrukować zdjęcia własnym sumptem.
Załóżmy jednak, że jesteśmy bardziej tradycyjni lub po prostu marzą nam się zdjęcia profesjonalne. Na jaki więc musimy przygotować się koszt?
To zależy od wielu czynników. Im większe miejscowość czy miasto – tym większy koszt, zaczynający się od około 800 zł. To, co będzie zawarte w tej cenie, zależy od fotografa, który, na ogół, oferuje bardzo szeroki wachlarz opcji. Możemy wybierać z różnych pakietów, w skład których wchodzą: zdjęcia z wesela, plenerowe, ilość wykonanych odbitek i zdjęć, rodzaj nośnika, na którym zdjęcia zostaną zapisane i sposób w jaki zostaną powielone.

Zdjęcia ślubne – Warszawa

Warszawa, co oczywiste, jest najdroższym miastem Polski. A przy tym, co też oczywiste, dającym najwięcej możliwości. W każdej dziedzinie. Także, jeśli chodzi o możliwości związane ze ślubnym biznesem. Jego organizacją, koncepcją, wyborem cen.
Co zatem oferują warszawskie zakłady fotograficzne? I czym zaskakują? I…czy zaskakują?
Tak – zaskakują. Mogą. Bo tym, co przede wszystkim odróżnia je od innych, szczególnie znacznie mniejszych od Warszawy miejsc jest to, że mogą zaskoczyć. Bo nawet, jeśli nie mają czegoś w ofercie – są gotowe taka ofertę stworzyć. Za odpowiednią zapłatą, rzecz jasna.
„Czy jednak warto myśleć o pieniądzach, gdy chodzi o utrwalenie tak ważnych i – z założenia niepowtarzalnych, jak ślub – chwil”?
„Nie” – odpowie chyba każdy fotograf, w odpowiedzi na to pytanie.
Sam repertuar warszawskich fotografów, nie różni się od innych. Tutejsi twórcy nie bardziej świadomi fotograficznych trendów. Nie są mniej zdolni, nie dysponują gorszym sprzętem. Dysponują…Warszawą. Dostępem, do tego niezwykłego, eklektycznego miasta. Różnorodnych, wielkomiejskich a zarazem kameralnych, zielonych przestrzeni, które, wykorzystane odważnie i mądrze, mogą posłużyć za ślubną scenerię, jakiej nie będzie miał nikt inny. Żadna inna, Młoda Para.

Zdjęcia ślubne i…poślubne

Zdjęcia ślubne, to standard. Nic oryginalnego. Ot, tradycja. Niezależnie od tego, jakie są to zdjęcia, sama sesja ślubna czy zdjęcia z wesela, zaskoczeniem nie jest. Jest wręcz banałem i koniecznością. Nie grzeszą oryginalnością zdjęcia robione od momentu, gdy – jako Państwo Młodzi – opuszczamy nasze mieszkanie czy dom, zdjęcia z urzędu czy kościoła, z weselnej imprezy. Zdjęcia sesyjne, plenerowe, ślubne – też nie. Może by więc pomyśleć o zdjęciach…poślubnych? Zdjęciach, które utrwalą naszą pierwszą, małżeńską noc?
To również nie jest pomysł nowy. Więcej nawet – staje się modny. Lecz w efekcie może być piękny. Naprawdę piękny. Prezentujący nas takimi, jakimi nie ogląda nas świat – a jakimi oglądamy się nawzajem, we własnych sercach i oczach.
Gdy zrobi je fotograf – będą to nie tyle zdjęcia z nocy poślubnej, co z chwil ją poprzedzających. Czy jednak nie lepszym i bardziej naturalnym pomysłem, będzie wykonanie takiej sesji samemu? Tak wnikliwie, jak chcemy? Czy nie będzie to ciekawe preludium tej nocy? Pamiątka dla nas samych, którą w przyszłości będziemy dzielić się tylko z nami? Co z tego, że nie będą to zdjęcia najlepszej jakości? Ich jakość polega się w tym, co na tych zdjęciach będzie: nasze uczucie, napięcie, my…

Cechy fotografa ślubnego

Kim jest fotograf ślubny? Fotografem, specjalizującym się w wykonywaniu zdjęć ze ślubu i towarzyszących mu okolicznościach. Fotograf, który nie jest już – jak kiedyś – uważany za fotografa niższego sortu, a przeciwnie: fotografa, który musi dysponować sporą, specyficzną wiedzą, czujnością i talentem. Oraz, co równie ważne, wrażliwością, komunikatywnością, empatią. Nadążać za estetycznymi i technicznymi nowinkami. Bo konkurencja w tej profesji jest wielka. Choć i zarobki, przynajmniej te potencjalne, duże. A im większe pieniądze – tym większe ryzyko, towarzyszące fotografom ślubnym nie tylko z tego względu.
Zdjęcia ślubne, to bowiem materia „delikatna”. Nie w znaczeniu dosłownym a dlatego, że delikatny jest temat – niezwykle ważny dla fotografowanej pary. Pary zawsze bardzo wymagającej – wszak ślub to, przynajmniej z złożenia, jeden z najważniejszych dni ich życia – a zarazem często para zmęczona poprzedzającymi ślub, wielomiesięcznymi przygotowaniami. Para szczęśliwa, lecz trudna, bo zarazem nieco nadwrażliwa, a nawet drażliwa. Dlatego właśnie, prócz wymienionych wyżej cech, fotograf ślubny powinien emanować stoickim spokojem. Przynajmniej pozornie. Tak, by ów spokój objawił się na stworzonych przez niego, ślubnych zdjęciach. Spokój o dobrą przyszłość Młodej Pary.

Zdjęcia ślubne – co to jest

„Zdjęcia ślubne” – pojęcie w tym samym stopniu zrozumiałe i spowszedniałe, co..nieznane. Jego szczegółowa definicja wydaje się zresztą nie mieć znaczenia. Do czasu, aż przychodzi nam planować nasz ślub, wszelkie jego, zawiłe aspekty. Stroje, miejsce, zaproszenia, fryzura, kwiaty, tort… Te słowa, w tych właśnie konfiguracjach, są znane chyba wszystkim Młodym Parom i uruchamiają w nich szereg skojarzeń. I konieczność konfrontacji z nimi, bo…za nie płacą. I to dużo. Bardzo dużo. Powinni więc wiedzieć, za co dokładnie płacą.
Za co więc – w przypadku ślubnych zdjęć – płacą? Czym dokładnie są lub mogą być ślubne zdjęcia?
Otóż są to wszelkie zdjęcia z ceremonii ślubnej i scen ją poprzedzających. A nawet zdjęcia robione w jakiś czas już po tym, jak młodzi małżonkowie powiedzą sobie „tak” – lecz wciąż mieszczą się w kontekście ich ślubu. Zdjęcia z Urzędu Stanu Cywilnego czy Kościoła, zdjęcia Panny Młodej u kosmetyczki, fryzjera, moment zakładania sukni ślubnej, drogę na miejsce ślubnej ceremonii, wesele, sesję plenerową, wszelkie momenty i detale, zdjęcia gości a nawet, coraz częściej, przygotowania do nocy poślubnej. Jednym słowem wszystko to, co ze ślubem się łączy, a co Para Młoda pragnie zachować. W pamięci, a tym samym na zdjęciach.

Henri Cartier-Bresson: ikona fotografii ślubnej

Historia utrwalania momentów ślubu czy portretowania Młodej Pary jest długa. Nim pojawiły się zdjęcia, były, malowane na różnych podkładach, obrazy. Pierwsze ślubne zdjęcia pojawiły się w połowie latach czterdziestych XIX wieku a jednym z pierwszych, ślubnych – choć nie tylko ślubnych – fotografów, był Francuz Henri Cartier-Bresson. Dziś ikona fotografii. I choć od jego czasów fotografia ślubna przeszła prawdziwą rewolucję, tak pod względem estetycznym jak i – przede wszystkim – technicznym, ślady twórczości Henri Cartiera-Bressona, wydają się wciąż inspirować i wyzierać z prac współczesnych fotografów. Tym bardziej ostatnio, w dobie mody na styl retro a zarazem potrzeby wychwytywania na „gorąco” wszelkich, nawet pozornie nieistotnych chwil.
Te własnie cechy łączył bowiem w swoich fotografiach Henri Cartier-Bresson. Jego zdjęcia ze ślubów były dyskretne, fotografowane postaci – naturalne, często niedoskonałe, uchwycony w kadrach świat wydawał się być światem autentycznym, prawdziwym, złapanym w kadry z znienacka. Czasem aż byt naturalistycznym…a zarazem pięknym, sugestywnym. Związane z jego twórczością pojęcie „decydujący moment”, stanowi kwintesencję i klucz jego stylu.
I wciąć niedościgniony wzór dla jego naśladowców.

Zdjęcia ślubne kiedyś i dziś

Fotografia to dziedzina, której początków upatruje się w początkach XIX wieku. Dziedzina, która od czasów swoich narodzin żywo ewoluuje, pod każdym względem. Dziedzina, która ulega modzie. Nie inaczej jest z fotografią ślubną – w tej również (choć może subtelniej, niż innych odmianach fotografii) widoczne są pewne trendy. I trendy są promowane. I tu również, jak w innych dziedzinach sztuki – bo fotografia jest przecież sztuką – moda czasem zatacza koło, wraca do korzeni, korzysta z doświadczeń poprzedników; interpretuje ich, modyfikuje, łączy stare wzroce w nowe konfiguracje. Odnosi się do historii, a zarazem szuka swojej, własnej, nowej.
Tak jest i teraz. Współczesne zdjęcia ślubne, to jednej strony – jak kiedyś – cierpliwe, reportażowe podążanie za Parą Młodą prawie krok w krok, a z drugiej idealizowanie jej wizerunku, z pomocą doskonałych dziś technik fotograficznych. „Retusz”, to słowo-klucz współczesnej fotografii (choć nieobce fotografii sprzed lat).
Ślubne zdjęcia z drugiej połowy XX wieku cechowała sztywność, upozowanie, czasem wręcz dziwaczna koturnowość. Bardzo modne były zdjęcia studyjne – obecne od dziś, lecz jednak inne. Bardziej swobodne a przy tym…bardziej sztuczne, bo sprawniej wyretuszowane.

Zdjęcia ślubne jak marzenie

„Już mi niosą suknię z welonem, już Cyganie czekają z muzyką, koń do taktu zamiata ogonem, Mendellsohnem stukają kopyta (…)” – śpiewała w latach 70 XX wieku wokalistka grupy „Dwa plus jeden”. I nie tylko ona. Nie tylko wtedy, nie tylko na scenach. Jest w tej piosence bowiem kwintesencja atmosfery, znanej chyba wszystkim Pannom Młodym i doskonale ujmująca ich ślubne marzenie. Marzenie, które, gdy już się ziści, chciałyby zachować w pamięci na zawsze.
Zachować z pomocą ślubnych zdjęć. Wyjątkowych, profesjonalnych a zarazem takich, na których Młoda Para będzie wyglądać spontanicznie, pięknie, tryumfująco, świeżo. Tak, jak się czuje naprawdę.
Dlatego tak ważne jest, by sceneria ślubnych, plenerowych zdjęć, była tą, w której Młoda Para naprawdę czuje się dobrze – a nie jak para aktorów w obcej dla siebie scenie. Nie dajmy się zwariować. Nie ulegajmy modzie. Ulegajmy…swojej intuicji.
Jeśli więc nie lubimy gór – nie ruszajmy z fotografem w góry. Jeśli jesteśmy parą aktywną – to właśnie podkreślmy. Jeśli mamy sentyment do pewnych miejsc – niech te miejsca posłużą za plener. Jeśli kochamy spacery – spacerujmy. Jeśli jesteśmy dyskretni – nie pokazujmy zbyt wiele. Jednym słowem – nie udawajmy. Wszak te zdjęcia mają być naszym marzeniem. Tak, jak naszym był ślub.

Dobra fotografia ślubna – czyli jaka?

Każda młoda para chce, aby ich zdjęcia z wesela były najlepsze. Aby jednak fotografia ślubna budziła prawdziwy podziw wśród zaproszonych gości, postawić należy na usługi proponowane przez specjalistów. Przede wszystkim, warto wybierać firmy, które mają duże doświadczenie w obszarze dokumentowania wesel. Fotografia ślubna to trudna sztuka, której nauczyć można się jedynie w praktyce. Dobry fotograf sprawi, że fotografia ślubna zawiśnie w najbardziej reprezentatywnym miejscu w salonie, stając się ulubioną pamiątką całej rodziny. Fotografia ślubna, jeśli jest właściwie zrobiona, ukryje wszystkie mankamenty i niedoskonałości, podkreślając jednocześnie atuty i mocne strony. Ważne jest ustawienie państwa młodych, sam kadr oraz kompozycja. Dzięki odpowiednim zabiegom, a zwłaszcza starannie dobranemu oświetleniu, zmniejszyć można widoczność niedoskonałości skóry czy odjąć kilka zbędnych kilogramów. Prawdziwy fachowiec wie jak wykorzystać potęgę programów graficznych. W sposób nierzucający się w oczy i dyskretny przerobi on tak zdjęcie, aby fotografia ślubna nabrała profesjonalnego wyglądu jak z żurnala. Dobrym pomysłem jest także przerobienie fotografii w klimat retro, przy zastosowaniu sepii oraz czarno-białych barw.

Fotografia ślubna jako pamiątka z uroczystości zaślubin

Upamiętnienie ślubu i wesela to dążenie, które przyświeca wszystkim chyba młodym ludziom decydującym się na zmianę stanu cywilnego, nie każdy jednak ma pomysł na to, jak osiągnąć ten cel. Okazuje się, że wcale nie trzeba wydawać zbyt dużych pieniędzy i martwić się o to, że efekt końcowy nie spełni oczekiwań nowożeńców, niezmiennie popularnością cieszy się bowiem fotografia ślubna. Co przesądza o jej sile? Odpowiedzi na tak postawione pytanie jest tyle samo, co stawiających je osób, nie sposób jednak nie zgodzić się z tym, że trudno nie docenić ponadczasowości fotografii jako środka uwieczniania emocji. Zdjęcia były świadectwem uczuć towarzyszących parze młodej stulecie temu, a choć zmieniło się tak wiele, nadal mają tę samą moc. Oczywiście, wiele zależy od tego, kto trzyma aparat, również w tym kontekście nie mamy jednak powodów do narzekania. Owszem, nikt nie zabroni nam korzystania z usług życzliwego krewnego i nikt nie jest w stanie zaprzeczyć temu, że mogą być to usługi stojące na znakomitym poziomie. Warto jednak pamiętać, że również osoby chcące skorzystać z usług profesjonalisty nie mają powodów do narzekania. Wybór specjalistów jest ogromny, a do tego osoby zawodowo zajmujące się fotografią ślubną wcale nie mają wygórowanych oczekiwań finansowych.

Najlepsza pamiątka to fotografia ślubna

Która z par nie marzy o pięknym weselu? Każda uroczystość planowana jest na wiele miesięcy przed wielkim dniem. Wszystko musi pójść zgodnie z planem Bardzo ważnym elementem, także planowanym na całe tygodnie wcześniej, jest fotografia ślubna. Jest to niezastąpiony składnik każdego wesela. Z biegiem czasu pamięć zaciera się, a szczegóły toną w odmętach czasu. Tylko szczegółowo i z finezją stworzona fotografia ślubna pozwoli na skuteczną walkę z niepamięcią. Fotografia ślubna to rewelacyjny sposób na uwiecznienie i udokumentowanie każdego z detali wesela. Po co panna młoda wybierała tak pieczołowicie suknie, zadbała o najmniejszy detal upięcia włosów czy starannie dobraną biżuterię, skoro goście szybko zapomną o nich. Fotografia ślubna uwieczni wspaniałą salę, wystawne wesele, szampańsko bawiących się gości, wystrój i każdy ze szczegółów. Warto pamiętać, że ślub i wesele to rewelacyjna okoliczność do spotkania się całej rodziny. Zbiorowa fotografia ślubna pozwoli jeszcze przez wiele lat przypominać sobie każdego z gości i opowiadać o nich kolejnym pokoleniom. Takie zdjęcie to także świetna pamiętają do ofiarowania. Z chęcią przyjmą ją wszyscy goście zaproszeni na wesele oraz członkowie rodziny.

Zdjęcia ślubne

Najwięcej emocji jest zawsze podczas robienia zdjęć ślubnych. Każdy chce żeby były one jak najlepiej zrobione i nie tylko dlatego że są bardzo drogie. Ważne są odpowiednie pozy i odpowiednie ustawienia młodych tak żeby wyszli naturalnie, ale i romantycznie. Na pewno duży wpływ będzie na odpowiednie zdjęcia miał fotograf. Trzeba zadbać o to żeby studio fotograficzne, któremu zlecamy zdjęcia było w pełni profesjonalne. Wtedy jest szansa na to, że zdjęcia będą niepowtarzalne i jedyne w swoim rodzaju. Można takie zdjęcia zrobić w studio albo w plenerze. Na pewno najciekawsze zdjęcia zawsze się robi na tle jakiś ciekawych widoków. Nie każdy ma takie możliwości dlatego większość zdjęć odbywa się w studiu fotograficznym. Każdy sam może zdecydować jakie zdjęcia będą dla niego lepsze. Jeśli tego nie wie to można poradzić się fotografa, u którego zamawiamy sesje zdjęciową. Najważniejsze żeby zdjęcia były bardzo dobrze i profesjonalnie zrobione. Wtedy będziemy zadowoleni i będziemy mogli pokazywać zdjęcia przez najbliższe kilkadziesiąt lat.

Fotografia ślubna

Fotografia ślubna jest jednym z najważniejszych elementów dla Pary Młodej. Album zostaje na lata, a uwiecznione chwile wspomina się całe życie. To absolutnie jedyne i niepowtarzalne wydarzenie. Nieudanych zdjęć nie da się powtórzyć, dlatego musisz pamiętać o paru wskazówkach, dzięki którym nie dasz plamy jako fotograf:
1. Miej wszystko na zapas przy sobie
2. Zrób listę zdjęć do wykonania
3. Zabierz ze sobą drugiego fotografa (umów się z kimś, że ktoś jeszcze będzie robił zdjęcia)
4. Uwieczniaj detale (obrączki, buty panny młodej, welon)
5. Pomyśl o fotografii czarno-białej przy końcowej edycji zdjęć w programie.

Fotografia ślubna – porady dla początkujących fotografów

Jeśli interesujesz się fotografią, to prędzej czy później ktoś poprosi Cię o wykonanie profesjonalnych zdjęć ważnego wydarzenia. Jednym z tych wydarzeń jest ślub i wesele. Być może już jesteś w tej naglącej i stresującej sytuacji. Fotografia ślubna nie należy do prostych dziedzin fotografii, a zaraz dowiesz się dlaczego tak jest. Najpierw kilka słów o fotografii amatorskiej.
Jeśli posiadasz talent, a fotografowanie jest Twoją pajsą, nie musisz posiadać drogiego sprzętu. Oczywiście dzięki niemu możesz zacząć się realizować, tworzyć wysokiej jakości klatki, jednak nie działa to na odwrót. Jeśli posiadasz drogi i profesjonalny sprzęt, a nie znasz się na fotografii i nie masz wyczucia do robienia zdjęć, nic z tego nie wyjdzie. Zakładamy jednak, że skoro czytasz ten artykuł, to pojęcie o fotografii masz, nawet te intuicyjne, jeśli dopiero co rozgościła się w Twoim sercu.

Ślub

Decyzja o zawarciu związku małżeńskiego należy do jednych z najważniejszych decyzji w ciągu całego życia. Należy dobrze się zastanowić, czy właśnie z tym partnerem chcemy spędzić resztę życia. Ślub wymaga kompleksowych przygotowań. Lista obowiązków jest bardzo długa. Jeśli nie chcemy zajmować się tym sami, można wynająć firmę organizującą śluby i wesela, a na samą uroczystość wyspecjalizowanego fotografa. Fotografia jest sztuką. Umiejętność robienia dobrych zdjęć, posiadają osoby, które interesują się tym od lat. Nie wystarczy posiadać dobry sprzęt. Niezbędna jest ogromna wiedza i znajomość działania i budowy sprzętu, aby sesja wyszła zjawiskowa. Najpopularniejszymi aparatami są lustrzanki cyfrowe. Współcześnie aparaty analogowe posiadają już tylko pasjonaci. Teraz zdjęcia zapisywane są na nośniku cyfrowym czyli matrycy, nie trzeba ich wywoływać. To wielkie ułatwienie, które oszczędza czas. Fotografia cyfrowa nie stanowi problemu do obróbki. Istnieje wiele programów graficznych, za pomocą których można przyciąć niewłaściwie wykadrowane zdjęcie, doświetlić je, albo nasycić kolorami. Fotograf, który zna się na rzeczy, umie posługiwać się programem do edycji zdjęć i takie usługi ma wliczony w swój cennik.

Fotoksiążka

Ciekawym i modnym rozwiązaniem jest teraz fotoksiążka, w której znajdują się wszystkie zdjęcia z wesela. Jest to bardzo dobre rozwiązanie, bo w jednym miejscu na kilkunastu czy kilkudziesięciu stronach znajduje się wszystko co istotne. Osoba, która zamawia taką książkę może sam wybrać, w jakiej formie ma ona być. Może być prostokątna, kwadratowa, albo może mieć dowolny kształty. Klient sam wybiera i płaci za bardziej wyszukane kształty. Określa się też ilość stron, na których pojawią się zdjęcia oraz wielkość samej książki. Ważna też jest oprawa. Najlepsza jest z prawdziwej skóry, ale jednocześnie najdroższa. Można wybierać wszystko co się tylko chce. To od nas zależy jaką fotoksiążkę chcemy mieć. Będzie ona na pewno ciekawym dodatkiem do całej uroczystości, który będziemy mogli oglądać nawet za sto lat.

Zdjęcia robione telefonem komórkowym

Nasze telefony komórkowe rozwinęły się obecnie w tak dużym stopniu, że ich aparaty fotograficzne robią całkiem przyzwoite zdjęcia. Dzięki temu wiadomo, że komórki nosimy cały czas przy sobie i możemy fotografować różnego rodzaju ciekawe sytuacje, które dzieją się dookoła nas. Coraz częściej nasze zdjęcia czy filmiki nagrywane naszymi aparatami z telefonów komórkowych są wykorzystywane w programach informacyjnych czy też filmach, bo wiadomo, że nie każdy nosi ze sobą normalne kamery i aparaty, a różnego rodzaju rzeczy mogą dziać się w najmniej oczekiwanych momentach. Dla wielu z nas lepszy telefon komórkowy to wystarczający aparat, którym można robić zdęcia w najróżniejszych momentach naszego życia i nie tylko, gdy zobaczymy coś ciekawego, ale też na naszych wakacjach, imprezach czy jeszcze innych miejscach.

Fotografia artystyczna

Dla każdego fotografia artystyczna ma zupełnie inne znaczenie. Dla jednych może to być fotografia osoby widzianej z punktu widzenia kota, a dla innego sznurek namiotu delikatnie powiewający na wietrze. Często zwykłe rzeczy nabierają niezwykłego znaczenia, kiedy patrzymy przez obiektyw aparatu. Modyfikując funkcje w aparacie i odpowiednio je ustawiając, możemy nadać fotografii niezwykłego wyrazu. Możemy również sprawić, że małe rzeczy będą wydawały się ogromne, a żaba w lesie będzie zdawała się do nas mówić. Takie fotografie często są modyfikowane przez ich autorów, żeby nadać im jeszcze większego znaczenia. Zdjęcie jest na przykład przerabiane na czarno-białe, a tylko jeden jego element pozostaje w żywym kolorze. Najczęściej jest to jakaś postać czy kwiat, który ma za zadanie ożywić bezbarwny, wydawałoby się, obraz.

Fotografia portretowa

Fotografia ma sporo działów, które budzą spore zainteresowanie. Najczęściej w profilach na portalach społecznościowych możemy zobaczyć elementy fotografii portretowej. Taki wizerunek osoby pozwala nam odnaleźć znajomego nie tylko po imieniu i nazwisku, ale również i po wyglądzie. Taka fotografia portretowa nie jest wykorzystywana jedynie do tego celu, ale również nie zdajemy sobie sprawy, że wykonując zdjęcia do dowodu czy paszportu, mamy do czynienia z fotografią portretową. Praktycznie każde studio fotograficzne ma w swojej ofercie fotografie portretowe, które dają nam możliwość wykonania zdjęcia do dokumentów, jak również portretowego zdjęcia naszych pociech, które możemy powiesić na ścianie. Nie jest to łatwy rodzaj fotografii ze względu na to, że nie tylko zdjęcie musimy odpowiednio wykadrować, ale również nie spowodować zniekształcenia twarzy przez zastosowanie złego oświetlenia.

Uczucia uchwycone w kadrze

Fotografia ślubna pozwala ukazać Panu Młodemu oraz Pannie Młodej łączącą ich wzajemną miłość, dostrzegalną gołym okiem dla każdego postronnego obserwatora. Uchwycone w kadrze spojrzenia zakochanych w sobie osób, ich gesty, uśmiechy – wszystko to razem wiernie oddaje niezwykłą atmosferę panującą w dniu, gdy On i Ona stają razem na ślubnym kobiercu, otoczeni rodziną oraz gronem znajomych.
W dniu złożenia przysięgi małżeńskiej jest wiele momentów godnych uchwycenia, dlatego istotne znaczenie ma tu doświadczenie oraz umiejętności kogoś, komu powierzone zostanie zadanie zajęcia się tą niecodzienną dziedziną sztuki, jaką jest fotografowanie. Ponieważ zdjęcia ślubne są cenną pamiątką, raczej nie warto pozostawić tej kwestii znajomemu, który fotografią interesuje się amatorsko i jedynie hobbystycznie. Może się okazać, iż sprawne wykonanie fotoreportażu z tego niezwykłego dnia przekracza jego możliwości, a wskutek braku doświadczenia wykonane przez niego zdjęcia ślubne będą marnej jakości.
Natomiast ktoś, przed kim fotografia ślubna nie ma żadnych tajemnic, ktoś, kto tą dziedziną fotografii zajmuje się zawodowo, bez wątpienia z ogromnym wyczuciem i rozeznaniem, nie przeszkadzając ani podczas uroczystości w kościele, ani podczas wesela, sfotografuje przebieg wydarzeń i odda na swoich zdjęciach niezwykłą atmosferę oraz emocje towarzyszące zawarciu związku małżeńskiego przez dwoje młodych ludzi.

Zadbaj o wynajęcie profesjonalnego fotografa ślubnego

W pośpiechu związanym z przygotowaniami do wesela łatwo zbagatelizować i odłożyć na później kwestię wyboru osoby, która zajmie się wykonaniem fotoreportażu z tego szczególnego w życiu dwojga zakochanych w sobie ludzi dnia. Tymczasem fotografia ślubna to niezwykle istotna sprawa. Mając pełną świadomość tego faktu, warto zapoznać się z portfolio, odpowiednio wcześnie przejrzeć zdjęcia z kilku poprzednich sesji fotograficznych danego fotografa, aby mieć pewność, iż otrzymamy od niego naprawdę cenne, artystyczne fotografie.
Zdjęcia ślubne są nie tylko udokumentowaniem uroczystości w kościele oraz wesela, ale mają także wartość sentymentalną. Doświadczony fotograf ślubny w swoim portfolio z pewnością posiada takie prace, które przekonają nas o słuszności dokonanego wyboru oraz będą niejako gwarancją jakości jego usług. Zwłaszcza sesje w plenerze są okazjami do uchwycenia piękna oraz romantycznego uczucia łączącego parę zakochanych.
Fotografia ślubna jest sztuką uwieczniania niezwykłej atmosfery panującej podczas ślubu, uchwycenia świetnej zabawy podczas wesela oraz szerokiej gamy emocji z nimi związanych. Kwestii tej nie należy pozostawiać w rękach osób niedoświadczonych, jeśli oczywiście zależy nam na idealnych zdjęciach, którymi będziemy mogli się chwalić rodzinie i znajomym.
Rozumiejąc więc tę kwestię odpowiednio wcześnie, a najlepiej już teraz, zadbaj o wynajęcie profesjonalnego fotografa ślubnego, który zajmie się udokumentowaniem tego wyjątkowego dla Pana i Panny Młodej dnia.

Fotografia ślubna

Elegancki album ślubny to idealna pamiątka z dnia, w którym będziecie składać sobie nawzajem przysięgę małżeńską. Zdjęcia wykonane podczas ślubu oraz wesela stanowić będą namacalny dowód Waszej miłości oraz Waszego wspólnego szczęścia, a także zadowolenia malującego się na twarzach zaproszonych przez Was gości.
Aby uwiecznić wyjątkowy charakter oraz atmosferę panującą podczas tego szczególnego w Waszym życiu dnia, warto skorzystać z możliwości, jakie daje fotografia ślubna. Doświadczony fotograf, oprócz wykonania reportażu z przygotowań, uroczystości w kościele oraz z zabawy weselnej, bez wątpienia posiada w swojej ofercie także urządzenie profesjonalnej sesji ślubnej, w studiu lub w plenerze. W zależności od woli Pary Młodej, fotograf ślubny może sam wykazać się kreatywnością w doborze miejsca lub może dostosować się do ich pomysłów, np. urządzić nocną sesję w plenerze. Najważniejsze, abyście jako Pani Młoda oraz Pan Młody czuli się swobodnie, a wówczas zdjęcia z sesji ślubnej będą oddawać piękno łączącego Was uczucia. Wspaniałe plenery, błysk w oku elegancko ubranego Pana Młodego, pełen wdzięku uśmiech przepięknie wyglądającej Panny Młodej – naturalność przed obiektywem sprawi, iż zdjęcia osoby znającej tajniki sztuki, jaką jest fotografia ślubna, będą niebanalne, wyjątkowe, a co więcej, będą miały rzeczywistą wartość artystyczną.
Wykonanym przez profesjonalnego fotografa albumem ślubnym będziecie mogli się wówczas bez skrępowania pochwalić wśród Waszych przyjaciół i znajomych.

Fotografia ślubna

Dzień zawarcia związku małżeńskiego stanowi początek nowej drogi życia dla dwojga zakochanych w sobie osób, dlatego najbliższa rodzina, przyjaciele i znajomi składają im wówczas serdeczne życzenia oraz ofiarowują prezenty, ciesząc się z ich wspólnego szczęścia. Dzień ślubu jest pełen wyjątkowych oraz niepowtarzalnych chwil, które na długo pozostaną w pamięci zaproszonych gości.
W tym wyjątkowym dla Młodej Pary dniu jest wiele momentów godnych uchwycenia w obiektywie aparatu przez doświadczonego fotografa ślubnego. Błogosławieństwo w domy Panny Młodej, wyznanie sobie wzajemnej miłości i przyrzeczenie dozgonnej wierności w kościele lub w urzędzie stanu cywilnego, pierwszy taniec na parkiecie w specjalnie wynajętym lokalu weselnym – wszystkie te emocjonujące chwile powinny zostać odpowiednio uwiecznione, a właśnie taką możliwość daje fotografia ślubna.
Zdając sobie sprawę z faktu, iż album ze zdjęciami pozostanie niezwykle wartościową pamiątką ślubną, warto zapoznać się z ofertą, jaką posiada fotograf ślubny oraz przejrzeć jego dotychczasowe portfolio. Ponieważ jest to prawdziwa dziedzina sztuki, nie można bagatelizować znaczenia umiejętności oraz posiadanego doświadczenia osoby, której powierzy się odpowiedzialne zadanie sfotografowania uroczystości.
Dzięki sprawdzeniu kwalifikacji osoby, przed którą fotografia ślubna nie ma żadnych tajemnic, można będzie mieć pewność, że dzień zawarcia związku małżeńskiego pozostanie na długo nie tylko w pamięci nowożeńców i ich bliskich, ale także zostanie uwieczniony w formie artystycznych fotografii, które można będzie pokazać nawet swoim dzieciom i wnukom.

Sesja w plenerze – nocą

Bardzo ciekawą propozycją i elementem oferty coraz większego grona fotografów są plenerowe zdjęcia nocne. Jeśli Ty i Twoja ukochana zamierzacie się pobrać, a chcecie mieć zdjęcia, jakich nie ma nikt inny spośród Waszych znajomych, zapytajcie fotografa ślubnego, czy nie mógłby zrobić Wam sesji ślubnej w plenerze nocą, przy blasku latarń i księżyca oraz na tle rozgwieżdżonego nieba… Dlaczego warto zdecydować się na taką sesję?
Romantyzm podczas sesji w plenerze z całą pewnością zostanie uchwycony na zdjęciach przez zdolnego fotografa. Blask oczu, gesty, wzajemne uśmiechy – takie detale uchwycone w obiektywie aparatu fotograficznego na zawsze pozostaną dowodem Waszej wzajemnej miłości. Przepiękne, romantyczne zdjęcia ślubne, wykonane przez osobę o duszy artysty, jaką jest bez wątpienia profesjonalny fotograf ślubny, stanowić będą powód do dumy. Zobaczycie, jaki zachwyt wywoła fotografia ślubna przedstawiająca Pana Młodego oraz Pannę Młodą w romantycznej pozie na tle rozgwieżdżonego nieba…
Wiedząc, że album fotograficzny będzie pamiątką pokazywaną dzieciom i wnukom, o których na razie jeszcze nie myślicie, ale które kiedyś zapewne się pojawią, warto zadbać o to, aby zatrudnić kogoś, dla kogo ta dziedzina sztuki – fotografia ślubna – nie ma żadnych tajemnic. Na pewno nie będziecie żałować, jeśli zdecydujecie się na sesję zdjęciową w plenerze zorganizowaną przez doświadczonego fotografa ślubnego.

Romantyczna sesja w plenerze

Zatrudniając fotografa ślubnego z wieloletnim doświadczeniem możesz mieć absolutną pewność, że wykonane przez niego zdjęcia wiernie oddadzą najważniejszy moment w życiu Twoim oraz ukochanej osoby. Fotoreportaż ślubny stanowić będzie nie tylko przepiękną pamiątkę z tego niepowtarzalnego dnia, ale także wzbudzi zachwyt w oczach Waszych znajomych ze względu na swoją wartość artystyczną. Natomiast zdjęcia z romantycznej sesji w plenerze, gdy Pan Młody oraz Panna Młoda (będąc sam na sam przed obiektywem aparatu fotograficznego, na łonie natury, ubrani: on – w elegancki smoking, ona – w śliczną suknię ślubną) śmiali się do siebie, bawili razem, cieszyli z wyjątkowości chwili, również będą czymś, czym śmiało można będzie się później pochwalić wśród krewnych i przyjaciół.
Fotograf posiadający wieloletnie doświadczenie bez problemu dostosuje się do indywidualnych pomysłów i życzeń swoich klientów. Jeżeli pragniecie, aby fotografia ślubna jako dziedzina sztuki odgrywała znacząca rolę w Waszym dalszym wspólnym życiu, warto zdobyć się na kreatywność np. w wyborze miejsca do urządzenia sesji ślubnej, wykazać inicjatywą, ponieważ fotografia ślubna to właśnie sztuka, w której chodzi o uwiecznienie Waszych emocji i uczuć. Coraz większą popularność zyskują na przykład sesje, gdy Para Młoda fotografuje się na tle Starego Miasta lub na tle rozgwieżdżonego nieba – oczywiście nocą. Po latach, gdy przeglądając album ślubny traficie na te zdjęcia, na nowo odżyją wspomnienia, na nowo poczujecie emocje, które przeżywaliście w tym wyjątkowym dla Was dniu.

Zatrudnij profesjonalnego fotografa jak najwcześniej

Niebanalne zdjęcia ślubne, fotografie wywołujące emocje, poruszające i zapadające w pamięć, z całą pewnością będą dziełem zatrudnionego przez Państwa fotografa ślubnego, jeśli tylko odpowiednio wcześnie zadbają Państwo o zarezerwowanie u niego konkretnego terminu. To niezwykle istotna sprawa, ponieważ może się okazać, że fotograf ślubny, na którego wynajęciu Państwu szczególnie zależy, a na którego zatrudnienie zdecydują się Państwo w ostatnim momencie, może mieć zapełniony grafik i nie być dyspozycyjny w danym dniu.
Bywa nawet, iż osoba, która zajmuje się niezwykłą dziedziną sztuki, jaką jest fotografia ślubna, ma ustalony terminarz nawet rok naprzód, więc jeśli chcą mieć Państwo zdjęcia ślubne, które wywołają szczery podziw i uznanie w oczach znajomych i krewnych, o tej niezwykle istotnej kwestii należy pomyśleć jak najwcześniej…
Mając na uwadze fakt, iż fotografia ślubna jest sztuką uwieczniania emocji, fotoreportażem z dnia ślubu, a przede wszystkim pamiątką rodzinną z prawdziwą dumą pokazywaną nie tylko bliskim, ale także przyjaciołom i dalszym znajomym, nie warto narażać się na przykre skutki, jaki mogłoby pociągną za sobą zatrudnienie fotografa ślubnego z niewielkim doświadczeniem.
Dlatego należy zapoznać się z dotychczasowym portfolio, przejrzeć zdjęcia ślubne innych par, aby mieć pewność, że fotografia ślubna jest dziedziną, w której dany fotograf naprawdę się specjalizuje. Zdając sobie sprawę z faktu, jak ważne jest odpowiednio wczesne zarezerwowanie terminu u fotografa z wieloletnim, dużym doświadczeniem, już teraz warto dokładniej przyjrzeć się tej kwestii, do czego Państwa serdecznie zachęcamy.

Album ślubny cenną pamiątką z wyjątkowego dnia w Waszym życiu

Jeżeli chcesz, aby zdjęcia z Twojego ślubu były wyjątkowe, niebanalne i miały wartość artystyczną, skorzystaj z usług kogoś, dla kogo fotografia jest prawdziwą pasją – fotograf ślubny dzięki posiadanemu doświadczeniu z całą pewnością wykona zdjęcia, które będą w stanie poruszyć oraz wywołać emocje, które pomogą przypomnieć sobie wzruszenia towarzyszące tej wyjątkowej w życiu dwojga zakochanych w sobie młodych ludzi chwili.
Zdjęcia ślubne, zdjęcia plenerowe, fotoreportaż ślubny – warto mieć w swoim albumie różnorodne fotografie, będące pamiątkami momentu, w którym wyznawaliście sobie miłość przed ołtarzem, zdjęcia stanowiące zapis wydarzeń z tego jedynego w swoim rodzaju dnia – dnia ślubu.
Fotografia ślubna jest dziedziną sztuki, która w szczególny sposób potrafi wpłynąć na codzienne życie – dzięki albumowi po latach przypomnicie sobie pełen prawdziwego wzruszenia i innych emocji moment, gdy stojąc na ślubnym kobiercu, przyrzekaliście sobie nawzajem miłość, wierność i szacunek. Każda kolejna rocznica zawarcia związku małżeńskiego będzie dla Was okazją do sięgnięcia po przepiękne zdjęcia ślubne i wzmocnienia łączących Was więzi. Album ślubny pomoże Wam odnowić romantyczne uczucia…
Dlatego już teraz, nie lekceważąc znaczenia, jakie ma fotografia ślubna, wspólnie zastanówcie się nad tym, komu powierzyć wykonanie fotoreportażu z uroczystości ślubnej i wesela. Fotograf ślubny posiadające wieloletnie doświadczenie z cała pewnością zadba o to, aby zdjęcia z Twojego ślubu były wyjątkowe, niebanalne oraz miały wartość artystyczną.

Zawodowy fotograf ślubny a fotograf-amator

Są osoby, dla których fotografia jest życiową pasją, zajmujące się tą dziedziną amatorsko, jednak skorzystanie z usług, które świadczy profesjonalny fotograf ślubny, to wybór doświadczenia oraz najwyższej jakości wykonanych zdjęć. Ponieważ ślub jest jedyną w swoim rodzaju, wyjątkową chwilą w życiu Pary Młodej oraz ich rodziny, karygodnym błędem, trudnym do odżałowania, mogłoby się okazać w tym przypadku poleganie jednie na umiejętnościach zaprzyjaźnionego fotografa-amatora.
Niestety, bardzo często zdarza się, iż zdjęcia wykonane przez domorosłego fotografa (np. wujka) są niskiej jakości, wymagają sporej obróbki cyfrowej bądź po prostu nie można się nimi pochwalić przed najbliższymi znajomymi oraz przyjaciółmi, ponieważ uchwycone zostały momenty niewarte uwagi.
Tymczasem zdjęcia, jakie wykona zawodowy fotograf ślubny, posiadający wieloletnie doświadczenie, sprzęt oraz umiejętności, z całą pewnością będą najwyższej jakości i stanowić będą powód do dumy, coś, czym śmiało można się chwalić wśród znajomych i przyjaciół. Chcąc, aby zdjęcia ślubne były na jak najwyższym poziomie technicznym i artystycznym, warto skorzystać z usług osoby, dla której fotografia ślubna jest pasją realizowaną zawodowo od wielu lat, która zadba o profesjonalne wykonanie i wręcz specjalizuje się w robieniu takich zdjęć.
Fotografia ślubna to dziedzina, która wymaga wyczucia, umiejętności uwieczniania uczuć i emocji rysujących się na twarzy Pana Młodego i Panny Młodej, a także zaproszonych gości. Fotografia ślubna to także profesjonalna sesja fotograficzna w studio lub sesja w plenerze, dynamiczny fotoreportaż – nic więc dziwnego, że dobry fotograf ślubny ma zazwyczaj zapełniony terminarz, a jego usługi trzeba rezerwować z dużym wyprzedzeniem.